Göz Sağlığı İçin Gerekli Besinler

Göz sağlığı için gerekli besinler içinde bulundurdukları vitamin ve minarelere göre gruplara ayrılabilir. Bu gurupların her biri de ayrı bir göz kusurunun oluşmasını engeller. Göz sağlığı için genel olarak A, C, E vitaminleri ve Omega -3 ağırlılı besinler tüketmek gerekir. Bu tür besinlerin içinde çinko, lutein ve selenyum yer aldığı gibi, sadece bu üç mineralin ağırlıkta olduğu gıdalar da tüketilebilir.

A Vitamini İçeren Gıdalar

Göz sağlığı için bol miktarda A vitamini takviyesi yapılmalıdır. A vitamini sadece göz için değil, diğer vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için de faydalıdır. Bilindiği gibi havuç en temel A vitamini kaynağıdır. Havuç dışında; brokoli, lahana, kayısı, mango, kabak, patates, ıspanak, mercimek, pırasa, pazı, kırmızı biber, kırmızı dolmalık biber, kavun, karpuz, portakal, greyfurt, bezelye ve maydanoz da A vitamini yönünden zengin gıdalardır.

Bitkisel ürünler dışında hayvansal gıdalardan da A vitamini alınabilir. Balık yağı başta olmak üzere; karaciğer, süt, peynir, yoğurt, böbrek,  yumurta ve tereyağı gibi besinler de A vitamini yönünden zengindir.

C Vitamini İçeren Gıdalar

C vitamini içerek gıdaların başında turunçgiller gelmektedir. Portakal, greyfurt, mandalina gibi meyvelerin içinde bol miktarda C vitamini bulunur. Bunlar dışında; limon, roka, marul, maydanoz, ıspanak, brokoli, lahana, ananas, kivi, çilek ve domateste de C vitamini yer alır.

E Vitamini İçerek Gıdalar

E vitamini de A ve C vitaminleri gibi göz sağlığını korumak açısından önemlidir. Başta zeytinyağı ve fındık yağı olmak üzere bitkisel yağlarda bol miktarda bulunur. Bunlar dışında fındık, çekirdek, ceviz, badem gibi kuruyemişler de E vitamini yönünden besleyicidir. Ayrıca balık türleri, kümes hayvanları, ıspanak, tere, maydonoz, marul, kereviz, lahana, brokoli, roka gibi gıdalar da E vitamini yer alır.

Omega 3 İçeren Gıdalar

Omega 3, göz dışında vücut sağlığı açısından tüketilmesi gereken minerallerden biridir. Astigmat oluşumunu engeller. Çoğunlukla somon, ton balığı, uskumru, morina, sardalye ve ringa gibi balık ürünlerinden bol miktarda yer alır. Bitkisel olarak ise; soya fasulyesi, lahana, brokoli, ıspanak, keten, chia tohumu, kenevir tohumu ve semizotu tüketilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram