Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?

Renk körlüğü basit olarak renklerin arasındaki farkın ayırt edilmemesi durumudur. Hastalığın sebebi retinadaki bazı renk pigmentlerinin işlevini görmemesi, eksik olması veya hiç olmamasıdır. Renk körlüğünün derecesi de bunlara göre değişir. Baz hastalar renk tonlarını ayırmada güçlük geçtiğini söylerken; bazı hastalar ise hiçbir şekilde rengi göremediğini söylemektedir. En sık rastlanan durum kırmızı ve yeşil renklerin karıştırılması ya da hiç görülememesidir. Çok nadiren de olsa bazı hastalar hiçbir rengi göremez sadece siyah ve beyaz şekilde görerek yaşamlarını sürdürürler. Peki, renk körlüğü testi nasıl yapılır?

Renk Körlüğü  Testi

Renk körlüğü testi bazı görseller yardımı ile yapılır. Hasta şüphesi ile gelen kişilere hekimler tarafından bazı resimler gösterilir. Sonucunda ise renk körü olup olmadığı ve hangi renkleri göremediği anlaşılır.

Renk Körlüğü Kimlerde Görülür?

Renk körlüğü genelde kalıtımsaldır. Aile bireylerinden birinde renk körlüğü var ise diğer bireylerde de olma ihtimali yüksektir. Hastalık erkeklerde yüzde 10 civarında görülürken, kadınlarda ise yüzde 0,6 – 1 arasında görülür. Çoğu hasta renk körü olduğunu anlamaz. Özellikle hafif şekilde kayıp yaşayanlar renkleri karıştırmadığından durumun farkına varmaz.

Renk körlüğü sadece kalıtıma bağlı olarak görülmez. Gözün hasar alması durumunda yaşanacak travmalar renk körlüğüne neden olabilir. Bunun dışında farklı hastalıklar için kullanılan ilaçlar da zaman içinde renk körlüğüne sebep olabilir.

Renk Körlüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Renk körlüğü günlük hayatı etkilemez. Kişiler yaşamı aksamayacak şekilde işlerini yapabilirler. Kalıtımın neden olduğu renk körlüğünün tedavisi ise yoktur. Çoğunlukla doğuştan gelen renk körlüğü hem hafif şekildedir hem de görme bozukluğuna neden olmaz.

Sonradan gelişen renk körlüğü ise belli oranda tedavi edilebilir. Zarar gören sinir hücreleri çeşitli ilaçlarla onarılabilir ya da hastalığın ilerlemesi durdurulabilir.

Renkleri tamamen ayırt edemeyen ve her şeyi siyah beyaz gören kişiler içinde şu an için uygulanacak bir tedavi bulunmamaktadır.

Renk Körlüğü Ameliyat ile Tedavi Edilir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi renk körlüğü günlük yaşamı etkilemez. Sadece sonradan renk körü olan ve hastalığı başlangıç düzeyinde olan kişiler ilaç ile tedavi edilir. Ameliyat ile renk körlüğü tedavisi yapılmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram