Yumuşak Kontakt Lensler

Kontakt lens; gözün kornea ve sklera gibi dış yüzeyine yerleştirilen ve görme kusurlarının düzeltilmesi veya tedavisi amacıyla kullanılan protezlerdir. Göz renginin değiştirilmesi amacı ile de kullanılabilmektedir. İki çeşit kontakt lens bulunmaktadır;

Gözlüğe bir alternatif olarak kullanılmaya başlanan kontakt lensler, dünya çapında çok yüksek kullanıcı oranına sahiptir. Yumuşak kontakt lensler kullanılması en kolay olan çeşididir. Hidrojel ve silikon hidrojel polimerlerinden yapılmaktadırlar. Çok yüksek oksijen geçirgenliğine sahip olduğundan gece bile çıkarılmadan kullanılabilmektedir. Kontakt Lensler ilk, rigid yani sert (cam) olarak piyasaya çıkmıştır. Fakat kullanım zorluğu, bazen korneaya zarar verebilme özelliği, kayarak optik noktadan uzaklaşabilmesi yumuşak kontakt lenslerin tercih edilmesine neden olmuştur.

Yumuşak olan yapısı sayesinde göze uyumu çok daha kolay olmakta, bir jöle gibi gözün dış yüzeyini kaplamaktadır. Bu özelliği nedeniyle pek çok farklı adlarla da anılabilmektedir; hidrofilik, igel lensler, jöle lensler, esnek lensler bu adlardan bazılardır. Aslında bu özelliklerini, çıkarıldığında içine batırılarak saklandıkları özel solüsyonlara borçludurlar. İçinde % 70 su ihtiva eden bu lenslerin asla kurumaması gerekmektedir. Hijyeninin sağlanması ve yapısının korunması amacıyla bu özel solüsyonlar çok önemlidir. Haftalık periyodlarla temizliğinin sağlanması gerekmektedir. Ayrıca korneadan biraz daha büyük bir ebata sahiptir. Bu nedenle gözde fark edilmemesi için kenarları görünmeyecek kadar incedir. Kullanılan malzemeye göre oksijen geçirgenliği fazlalaşabilmektedir.

Yumuşak Kontakt Lens Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Yumuşak kontakt lens ne kadar göze uyumlu hale getirilirse, o kadar kolay kullanıma sahip olmaktadır. Kullanım konforu, göze uyumu; kontaktolojide fitting adı verilen işlemin uygulanmasıyla mümkün olabilmektedir. Bu işlem göz uzmanının önce gözü biyomikroskopik inceleme yapmasıyla başlar. Korneanın eğrilik yarı çapını (keratometri) ölçer. Bu işlem göze uyum sağlayacak olan kontakt lens parametresini hesaplamak için önemlidir. Bu parametreler; kontakt lensin tüm çapı, eğrilik yarıçapı, dioptri gücü, merkezi kalınlığı, su içeriği gibi verilerdir. Tüm bu parametrelere ve gözün yapısına göre en uygun yumuşak kontakt lens seçimi yapılır.  Fitting işlemi tüm lens kullanıcıları için hayati önem taşımaktadır. Mutlaka göz hekimine danışılmalı ve bu konuda uzman optikçilerin de bu uygulamayı göze uyumlaması sağlanmalıdır.

Yumuşak Kontakt Lensin Faydaları

Yumuşak kontakt lens kullanımı sırasında ışığa karşı hassasiyet yaşanmamaktadır. Korneanın merkezini kapladığından çok fazla hareket etmezler ve tedavinin çabuklaşmasını sağlarlar. Gözde uzun süre kalabilirler ve göze tam oturduğundan düşmeleri imkansızdır. Her türlü spor aktivitesinde tehlikeli durumların ortaya çıkmasına imkan tanımaz. Gözlükten çok daha güvenlidir. Objeleri gerçek büyüklüğünde, doğru ve net görmemizi sağlar. Estetik açısından ve özgürce hareket imkanı tanıdığından tercih edilme oranları çok yüksektir. Dış etkenlerden etkilenmediklerinden rahat bir kullanım konforu sağlarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram