Toric Astigmatlı Lens Nedir?

Astigmatlı gözde ışık, 2 noktaya odaklanmaktadır bu da bulanık bir görüntü oluşturmaktadır. Astigmat, hipermetrop ve miyop gibi bir kırma problemi olduğu için astigmatlı kişiler, yakını ve uzağı net bir şekilde görememektedir. Örneğin; yuvarlak formda olan şekiller, kişiye oval formda gözükmektedir. Özel kontakt lens çeşitlerinden olan torik lensler, standart kontakt lenslerden farklılık göstermektedir. Torik lensin şekli, yatay veya dikey şekilde olurken odaklanma veya kırılma gücü oluşturmaktadır. Işığın kırılma derecesi ve gücü, lensin bazı noktalarında artış gösterirken bazı noktalarında ise azalmaktadır. Bunun yanı sıra geceleri ışık yansımaları ile daha fazla karşılaşılır.

Toric astigmatlı lens nedir? Sorusundan önce bilinmesi gereken astigmat problemi ve hangi durumlarda riskin artıp artmadığıdır. Astigmat, her bir insanda belirli oranlarda görülmektedir Astigmat derecesinin az olduğu kişilerde görme problemi yaşanmamaktadır. Fakat bu oran, 1 dioptrinin üzerinde ise görme problemleri meydana gelmektedir. Bu nedenle astigmatın düzeltilmesi gerekmektedir. Düzeltme işlemleri, kontakt lens veya gözlükler ile gerçekleştirilebilmekte olup lazerli cerrahi işlemlerle de yapılabilmektedir.

Toric Astigmatlı Lens Ne işe Yarar?

Toric astigmatlı lens nedir? Ne işe yarar? sorularının cevabını şu şekilde verebiliriz. Mercek veya kornea, ışığı yatay ve dikey düzlemlerde farklı kırılacak şekilde bombelemektedir. Bu nedenle de kişide küçük, ufak ayrıntıyı seçememe ve bulanık görme gibi şikayetler meydana gelmektedir. Bazen de dikey çizgilerin eğiliyormuş gibi görünmesine neden olmaktadır.

Toric lensler, gözdeki korneanın veya merceğinin farklı şekillerde bombelenmesinden dolayı meydana gelen astigmatları gidermektedir. Bunun yanı sıra lenslerin, yatay ve dikey oryantasyonlarında farklı şekillerde kırılma kuvveti sağlayarak astigmat sorunu düzeltilmektedir.

Toric Lens Çeşitleri

Görme problemi yaşayan kişilerde kullanılan toric lenslerin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar renkli olabilir, tek kullanımlık olabilir veya günlük kullanılabilen toric lensler olabilmektedir.

Toric lensler, sert lens maddelerinden, RGP denilen rijit gaz permeabl maddelerinden ya da yumuşak maddelerden üretilmektedir. Bunların içerisindeki RGP lensler, göze çok uygun bir şekilde otursa da uyum süreci problemleri yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra gözde daha fazla hassaslık ve kuruluk yaratabilmektedir.

Yumuşak kontakt malzemeden üretilen lensler, her ne kadar rahat kullanım avantajı sağlasa da  kayma riskleri bulunduğundan dolayı dikkatli kullanılmalıdır. Tüm kontakt lensler gibi astigmat problemi yaşayan kişiler, toric lensleri kullanırken göz doktoruna danışmalıdır.

Toric Astigmatlı Lens Nasıl Seçilir?

Toric astigmatlı lens, batma hissi yaratıyor veya herhangi bir probleme yol açıyor ise kullanılmamalıdır. Toric lenslerin gözde en uygun haliyle ve doğru bir şekilde durmaları gerekmektedir. Toric lenslerde orta bir eksen bulunmaktadır. Bu orta eksenler, kişinin görüş açısını açık tutmaktadır. Toric lenslerin kayması veya doğru bir şekilde oturmaması durumunda net bir görüntü oluşmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram