Pinguekula, gözün ön bölümünde yağ birikmesine bağlı olarak yağ dokusunun oluşmasıdır. Göz beyazında ortaya çıkan bu yağ dokusu sarı renklidir. Bu nedenle “Sarı Leke” olarak halk arasında .

Göz beyazında kabarık bir şekilde bulunur. Bu da estetik açıdan hoş bir görüntü oluşturmaz. Estetik dışında pinguekula; gözde yanma hissi, batma, kaşıntı veya kızarıklık gibi sorunlara neden olur.

Çoğunlukla gözde büyüyen et tabakası ile karıştırılır. Gözde et büyüme sorunu burun ile gözün birleştiği yerde görülür. Bu bölgede bir şişliğe neden olur. Yaşlandıkça büyür ve kornea üzerine yayılma riski taşır. Böyle bir durumda görme sorunu da ortaya çıkar.

Sarı leke ise göz beyazında sınırlı bir alanda büyür ve dışına yayılmaz. Kornea üzerine yayılmayacağından bu nedene bağlı görme sorununa yol açmaz.

Pinguekula Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pinguekula erken yaşlarda kendini gösterir. Başlangıçta belli olmasa da zamanla sarı leke halini alır. Estetik açıdan olumsuz bir görüntü oluşturur. Bazı hastalarda sarı leke estetik dışında herhangi bir sorun yaratmaz. Bu kişiler günlük hayatlarına rahatlıkla devam edebilirler.

Bazı hastalarda ise yanma, batma, kaşınma ve kızarıklık gibi rahatsızlıklar görülür. Bu durumlarda ameliyat ile biriken yağ dokusu alınır.

Pinguekula Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda pinguekulanın neden olduğu rahatsızlıklar damla ile önlenebilir. Ancak bu sürekli bir tedavi sağlamayabilir. İlaçla tedavinin mümkün olmadığı noktada son çare ameliyattır.

Ameliyat diğer göz ameliyatlarına oranla daha kolay yapılmaktadır. Göz içine sıkılan damla ile uyuşturma işlemi yapılır. Damarla damlatılan damla sayesinde acı hissedilmez.

Sarı Leke Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Sarı leke ameliyatı diğer göz ameliyatlarına göre daha basit şekilde tamamlanır. Anestezi sonrası 10-15 dakika sürer. Ameliyattan sonra hastalar günlük yaşamına devam edebilir. Hastanede yatış yapılmaz.

Sarı Leke Oluşmasının Önüne Geçilebilir mi?

Sarı leke çoğu zaman kendini küçük yaşlardan itibaren gösterir. Erken yaşta uygulanacak yöntemler ile sarı leke tedavi edilebilir veya büyümesinin önüne geçilebilir.

Belirtisi olan kişilerin güneşe fazla maruz kalmamaları gerekir. Açık alanda zaman geçirmesi gerekiyorsa güneş gözlüğü kullanması fayda sağlar.

Instagram
web tasarım halı yıkama sineklik