Mix Astigmatizma Nedir ?

Astigmatizma Beraberinde Farklı Belirtilermi Yaşıyorsunuz ?

Astigmatizma beraberinde miyop, hipermetrop gibi hastalıkları getirdiği zaman farklı durumlar olmadığı takdirde mix astigmatizma olarak adlandırılır.

Mix Astigmatizma Olduğumuzu Nasıl Anlarız ?

Astigmatizma hastalığının beraberinde miyop ve hipermetrop belirtileri yaşıyorsak mix astigmatizma olmuşuz demektir. Bu durumda acilen göz doktoruna görünün.


Miyopi Hastalığı

Miyopi hastalığına sahip insanlar normal göze karşıt olarak gözleri içerisinde bulunan yapının uzun olması sonucu yakını net uzağı fazlasıyla bulanık görmesidir.

Belirti olarak, miyopi hastaları uzağı fazlasıyla bulanık gördüklerinden dolayı netleştirmek için gözlerini kıstıklarında başları ağrır.

Tedavi yöntemi olarak, kontakt lens ya da kalıcı göz içi lens, gözlük kullanımı, lazer ameliyatı.

Kısaca Hipermetropi Hastalığı

Hipermetropi hastalığına sahip insanlar normal göze karşıt olarak gözleri içerisinde bulunan çapın kısalması sonucu yakını fazlasıyla bulanık uzağı net görmesidir.

Belirti olarak, kitap okurken satırı takip edemezler, harfleri karışık bir şekilde görürler. Halen okumaya devam ederlerse başları ağrır.

Tedavi yöntemi olarak, kontakt lens ya da kalıcı göz içi lens, gözlük kullanımı, lazer ameliyatı.

Kısaca Astigmatizma Hastalığı

Astigmatizma hastalığına sahip insanlar normal göze karşıt olarak gözleri içerisinde bulunan korneanın yapısının doğuştan bozukluğu sonucu hem yakını hem uzağı fazlasıyla bulanık görmesidir.

Belirti olarak, bulanık görüş ve fazlasıyla göz ve baş ağrısı.

Tedavi yöntemi olarak, kontakt lens ya da kalıcı göz içi lens, gözlük kullanımı, lazer ameliyatı.

Mix Astigmatizma Nasıl Tedavi Edilir ?

Mix astigmatizma hastalığında en tercih edilen yöntem lazer ile ameliyatlı tedavidir. Bu tedavi yöntemi uygulanmadan önce gözün durumlarına bakılır. Göz uygun ise tedavi uygulanır.

Mix astigmatizma hastalığında hastanın gözü lazer ile tedavi uygun değil ise lens ile tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavi yöntemi hastanın her gözü farklı bir göz hastalığında olduğundan özel yaptırılacak ve maliyeti fazla tutacak bir yöntemdir. Mix astigmatizma hastaları rastgele lens kullanamazlar. Her göz hastalığı lens kullanımı için farklı bir dereceye sahiptir. Astigmat hastaları için yapılmış hazır toric lensler bulunmaktadır.  Miyop hastaları için yapılmış fazlasıyla lens seçeneği bulunmaktadır. Hipermetrop hastaları içinse yapılmış az miktarda lens seçeneği bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram