Göz, diğer duyu organlarına göre daha hassas yapıda olduğundan zamanla bozulmaya başlar. Bu süre içinde dış etkenler ile göz sağlığının normalden daha kısa sürede kaybedilir. Peki, göz sağlığını korumak için nelere dikkat etmeliyiz?

Bulanıklık, uzağı ya da yakını görmede zorluk çekme sorunu yaşayanlar ilk başta gözlerinin bozulduğunu anlamaz. Herkesin o şekilde gördüğünü düşünür. Bu nedenle belirli aralıklarla göz muayenesi yaptırmak önemlidir. Özellikle ofis ortamında sürekli bir ekrana bakarak çalışan kişilerinin yılda bir defa kontrole gitmesi gerekir.

Görme kaybı dışında gözde kızarıklık, sürekli sulanma, ışığa hassasiyet, odaklanmada problem ya da kuruluk gibi problemler de göz hastalığına işaret eder. Bunlardan bazıları ortamın çok kuru olmasına bağlı olarak da görülebilse de ihmal edilmemesi gereken belirtilerdir.

Göz Hastalıkları Kalıtımsal Olabilir

Düzenli muayene yaptırması gerekenler arasında ailesinde gözle ilgili sorun yaşayanlar da yer alır. Göz hastalıkları genelde kalıtımsal olduğundan aile bireylerinde tanı konmuş bireyler var ise hekime bu bilgi ile birlikte başvurulmasında büyük fayda vardır.

Bilgisayar ve Telefon Kullanımına Dikkat Edilmeli

Sürekli olarak ekrana bakmak göze zarar verir. Çalışma ortamında bilgisayarla uğraşan kişilerin ekrana en az 60 cm uzaklıkta oturması ve ekranın en aşağı göz seviyesinde olması gerekir. Ayrıca çok uzun süre ekran karşısında kalmamak için düzenli aralıklarla bilgisayar başından kalkmakta da fayda vardır.

Kaliteli Güneş Gözlüğü Kullanın

Güneş ışınları göze zarar verebilecek dış etkenlerden biridir. Bu zararlı ışınlardan korunmak için güneş gözlüğü kullanmak gerekir. Ancak kullanılan güneş gözlüğünün camının belli bir kalitede olmasına dikkat edilmelidir. Kalitesiz gözlük camları gözlere güneş ışınlarından daha fazla zarar verebilir.

Sigara İçmeyin

Sigara çoğu hastalığına neden olduğu gibi göze de zararı vardır. Sigara, damar sertliğine neden olduğu için göz damarlarında tıkanıklığa sebep olur. Gözleri kurutur. Bunlar dışında katarakt oluşumunu da ciddi oranda hızlandırır.

Beslenmeye Dikkat Edilmeli

Göz sağlığını korumak için beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. A, E, C ve B2 vitaminleri ile birlikte Omega 3 asitleri göz sağlığına fayda sağlar. Bunları besinlerden almak daha faydalı da olsa eksikliğinde vitamin hapları da alınabilir.

Instagram
web tasarım halı yıkama sineklik