Bebek ve Çocuk Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Bebeğinize, çocuğunuza uygun gözlük mu arıyorsunuz ?

Bebek ve Çocuk Gözlüğü Seçimi Nasıl Olmalıdır ?Bebeklerde Gözlük Seçimi

Bebekler, gözlerinde herhangi bir göz hastalığı olduğu zaman ve 1 yaşına ulaştığı zaman gözlük takmaya başlayabilirler. Bebeklerin büyüdükçe göz hastalıkları, gözlük numarası değişmektedir. Dolayısıyla sık bir şekilde rutin kontrol ile göz kontrol edilecektir. Bebekler 1 yaşında kullandıkları gözlükleri 4 yaşında kullanamazlar. Bebeklerde göz hastalığının tedavisinin ilk aşaması bebeğin gözünde tembellikleri engellemektir. Aileler çoğu bebeklerine ilk yaşlarda gözlük almayı tercih etmezler. Fakat gözlük kullanan ailelerin göz hastalığından kurtulma olasılığı daha yüksektir.

Çocuklarda Gözlük Seçimi

Çocuklarda doğru görememe çocuğun gelişimini fazlasıyla olumsuz yönde etkilemektedir. Çocukların beyinlerinde yer ayırılan görme yetisi en kısa zamanda geliştirmeyi tamamlamaktadır. Çocuklara gözlük seçerken en önemli etkenlerden birisi olan en pahalısı en iyisi değildir. Çocuğun göz hastalığına göre numara yüzüne göre gözlük çerçevesi tasarlanmalıdır. Çocukların burunları tam olarak gelişmediğinden bir silikon yardımıyla gözlük çerçevesi dengede tutulur. Sapları “c” olan gözlük çerçevisi ise bu şekilde olan gözlük çerçevelerinden en çok tercih edilendir. Sapları “c” şeklinde olduğundan kulağın arkasına iyice oturacaktır. Doğru çerçeve seçerken çocuğun göz bebek eksenlerine dikkat edilerek çerçeve seçilmelidir. Eğer dikkat edilmez ise çocuğun görüş alanı kısıtlanılabilir. Çerçevenin dar olmamasına dikkat ediniz.

Bu çerçevelere uygulanacak camda ise odak noktasıyla göz bebeğinin denkleşmesi gerekmektedir. Cam seçiminde UV ışınlarına karşı korunaklı cam seçilmesi önerilir. Aksi takdirde zararlı UV ışınları çocuğun gözüne zarar verecektir. Çocuğun gözü az kusurlu olsa bile alacağı gözlük camı gözüne zarar vermemesi için UV ışınlarından koruyucu olmalıdır. Seçilecek olan gözlük camlarının ağırlığı orantılı olmaz ise çocuğun burnuna ve kulak çevresine zarar verebilir.

Farklı durumlarda çocuklarda kontakt lens kullanmak zorunlu olmuştur. Çocuk eğer katarakt ameliyatını doğduğu vakit olduysa çocuğun göz sağlığı için kontakt lens kullanması zorunludur. Kontakt lensler  lensin kauçuğu arttıkça göz içerisinden çıkarılmadan kullanma süresi de artacaktır. Bu da kimi çocuğa göre avantaj kimisine göre dezavantajdır.

Eğer çocuğumuzun, bebeğimizin göz hastalığına sahip olmasına rağmen gözlük, kontakt lens kullanmıyorsak, rutin kontrollere götürmediysek çocuk,bebek zaman ilerledikçe görme yetisini fazlasıyla kaybedecek, şaşı olma ihtimali ise yükseklecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram