Astigmatizma Nedir ?

Geceleri Işıkları Bulanık mı Görüyorsunuz ?

Astigmatizma, gözün en uç kısmındaki kornea içerisindeki bozukluk sebebiyle meydana gelir. İnsan gözündeki kornea yuvarlak bir yapıdadır. Astigmat gözde ise oval yapıdadır. Bu sebepten ötürü gelen ışınlar düzgün bir şekilde ayrılamaz ve odak noktası oluşturamaz. Bu göz hastalığı hipermetropi ve miyop gibi farklı göz hastalıklarını beraberinde getirme olasılığı yüksektir.

 

Neden Astigmatizma Oluruz ?

Astigmatizma büyük ölçüde doğuştan ya da genetik gelen bir hastalıktır. Fakat farklı olarak bir travma sonucu oluşması mümkündür. Ne tür travmalar sonucu meydana geldiği kesin bir netlik kazanmamıştır.

Astigmatizma Olursak Belirtileri Neler Olabilir ?

-Şaşılık
-Farklı göz iltihapları
-Arpacık hastalığı
-Dikkatsizlik
-Bulanık görüş
-Gece ışıkları seçememe
-Baş ağrısı
-Kitap okurken kelimeleri seçememe

Eğer yukarıda belirtilen belirtilerden bir tanesini bile yaşıyorsanız acilen göz doktoruna görünmelisiniz.

Astigmatizma Olursak Hangi Derecelerde Ne Yapmalıyız ?

Astigmatizma bir göz hastalığı olduğundan hasta olan kişinin görüşü bulanıklaşır. Kişi bulanık görüş sebebi ile göz doktoruna gittiği zaman astigmatizma bakılmalıdır. Göz doktoru hastaya gerekli görürse gözlük kullanmasını söyleyebilir. Burada astigmatizma sebebiyle gözlük alınıyorsa gözlük astigmatizma derecesine göre verilmelidir. Yaş ilerledikçe astigmatizma derecesi artmaktadır. Yaşlılarda astigmatizma ameliyatı mümkün değildir.

0,50-1,00

Bu derece astigmatizma hastaları gözlük kullanmayabilirler. Ama derecenin artmasına karşıt rutin kontrol şarttır.

1,00-4,00

Bu derece astigmatizma hastaları hipermetropi ve miyop gibi farklı göz hastalıklarına sahiptir. Dolayısıyla bu hastaların doktor gözetiminde gözlük kullanmaları şarttır.

5,00

Bu derece astigmatizma hastalarının muayeni asla kaçırmamaları gerekmektedir. Bu derece ve üzerindeki astigmatizma hastaları kendilerini gözlerine zarar verebilecek şeylerden korumak zorundalardır.

Astigmatizma Olup Olmadığımı Nasıl Test Ederim ?

Internet üzerinde görme yetinizin ayrıntılı olarak açıklandığı fazlasıyla astigmatizma testi mevcuttur. Bunlara güvenemiyorsanız göz doktorunuzdan isteyebilirsiniz.

Astigmatizma Derecemizi Düşürmek Mümkün mü ?

Astigmatizma hastasının yaşına göre bir tedavi uygulanarak düşürmek mümkün değildir. Astigmatizma hastası ilk olarak gözlük kullanarak başlayacaktır. Ilerleyen yıllar da astigmatizma hastasının doktor gözetiminde derece artıyor ise lazer cerrahi yapılmaktadır. Lazer cerrahinden önce detaylı bir göz muayenesi gerekmektedir.

Astigmatizma Hastaları İçin Tedavi Yolları

Astigmatizma hastası 18 yaşına gelene kadar gözlük ve lens yoluyla görecektir. Hasta 18 yaşını geçtiği vakit astigmatizma hastasının herhangi bir özel rahatsızlığı, durumu bulunmuyorsa lazer cerrahi tedavisi uygulanarak kalıcı çözüm elde edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram